Udstillingen ”Nadvergæsterne” fortsætter sin rejse landet rundt, og fra 2. februar til 30. april 2025 kan du se udstillingen i Hasseris Kirke i Aalborg.
Adresse:
Hasseris Kirke
Thorsens Alle 2
9000 Aalborg
Du kan besøge håndarbejdsmessen i foråret:
Arena Randers, Fyensgade 1, 8900 Randers C
Åbningstider:
Fredag kl. 10.00-17.00
Lørdag kl. 10.00-17.00
Søndag kl. 10.00-16.00
Læs mere: https://aohmesse.dk/
Du kan besøge håndarbejdsmessen i foråret:
Odense Congress Center, Ørbækvej 350, 5220 Odense SØ
Åbningstider:
Fredag kl. 10.00-17.00
Lørdag kl. 10.00-17.00
Søndag kl. 10.00-16.00
Læs mere: https://aohmesse.dk/
Kreativ Forårs Hobby – en weekend i det kreative tegn
Messecenter Vesthimmerland fylder hallerne med håndværk og kreative aktiviteter.
Åbent begge dage kl. 10.00 – 16.00.
Messecenter Vesthimmerland, Messevej 1, 9600 Aars
Se mere: https://messecenteret.dk/
Traditionen tro afholdes Quiltrally-Syd med følgende butikker:
Patchwork Kælderen, Patchwork Hulen, Bøgelund Patchwork, Gittea patchwork, Quilters Patch, Butik Kastanja, Moderne Patchwork, Bankegården Patchwork.
Butikkerne har åbent begge dage kl. 9.00 – 17.00.
Udstillingen ”Nadvergæsterne” fortsætter sin rejse landet rundt, og fra 1. maj til 1. juli 2025 kan du se udstillingen i Mørdrup Kirke i Espergærde.
Adresse:
Mørdrup Kirke
Vestermarken 2
3060 Espergærde
Som omtalt i Kludemagasinet har lokalgrupperne på Sjælland besluttet at afholde et event for at støtte op om DPF’s nye tiltag.
Eventet afholdes 3. – 4. maj 2025:
Lørdag kl. 9.00 – 22.00 og søndag kl. 9.00 – 16.00
Greve Borgerhus, Greveager 9, 2670 Greve
Formålet er inspiration og hyggeligt samvær henover egen medbragt symaskine eller håndsyning. Du syr på dit eget medbragte projekt. Der vil være mulighed for at købe stof, kit til workshops mm. i CPH Quilts opstillede stand.
Det koster 550 kr. at del tage og for dette får du:
To foredrag:
Lørdag v/Bettina Andersen: ”Fra indtryk til udtryk. Med frit broderi og quilt som eksempler fortælles om vejen fra den første ide til det færdige produkt”.
Søndag v/Helle Borch: ”Craft psykologi”
To workshops:
”Skuldertaske med patchwork eller quilt ” v/Pernille Ruskjær
“60 graders linealer” v/Lotte Harth Watson
Forplejning:
Morgenmad, frokost, te, kaffe og kage begge dage. Ønsker du at blive til sent lørdag, er der mulighed for tilkøb af aftensmad.
Eventuel overnatning er for egen regning, men vi hjælper gerne med booking i området. Da vi har et begrænset antal pladser (60 stk.) kan vi ikke love, at alle tilmeldte får en plads.
Tilmeldingen skal foregå på mail til lotte.w@tson.dk. I mailen skal du oplyse navn, DPF’s medlemsnummer og dit mobilnummer.
Deadline for tilmelding er den 22. februar 2025
Hurtigst muligt herefter får du af vide, om du får en plads, og hvor beløbet skal overføres til, herunder diverse praktiske informationer. Tilmeldingen er bindende efter indbetaling af beløbet, men bliver du forhindret, vil vi selvfølgelig forsøge at sælge din plads til en fra ventelisten, så du kan få din betaling retur.
Håber vi ses.
På vegne af arbejdsgruppen,
Lotte Harth Watson
Udfordring til sommerudstilling i Købmandsgården: RUNDE FORMER
Det er op til den enkelte, hvordan runde former tolkes. Om det er stof med cirkler, prikker, selve arbejdet, quiltningen eller noget helt andet.
Størrelse og udformning er helt op til dig selv fra små æggevarmere til dobbelt sengetæppe, og hver deltager kan udstille op til tre ting, hvoraf, på grund af vægpladsen, kun den ene ting må være et stort tæppe.
Eksempler på runde former
De færdige projekter bliver nummereret, og alle kan stemme på det nummer, de synes er flottest, sjovest eller refererer bedst til udfordringen.
Udstillingen kan ses på Købmandsgården, Aggersundvej 284, 9690 Fjerritslev.
Projekter skal afleveres i Købmandsgården senest fredag den 27. juni kl. 12.00 og vil udgøre sommerudstillingen 2025, som kan ses i juli og august måned. Projekterne skal afhentes i september. Den første torsdag i september 2025 åbner vi stemmekassen, og nummeret med flest stemmer kan vælge stoffer for 1000 kr. i Købmandsgården.
Har du spørgsmål, så kontakt mig via sms 2123 3110 eller mail info@skerping.dk
Venlig hilsen
Per Godiksen
Velkommen til Gedserquilternes udstilling, der i år finder sted på adressen:
Gedser Landevej 79, 4874 Gedser.
Vi holder åbent alle dage kl. 11.00 – 17.00 også i weekenden.
Kom og nyd udstillingen med vores flotte arbejder. Der er rig mulighed for køb.
QuilteQuinderne i Greve har et stort hjerte. Det måler 2,30 meter på hvert led, og ca. 40 af vores 45 medlemmer har været med til at sy det. Vi blev inspireret af et endnu større hjerte, som nogle af os så ved 10. International Quiltfestival i Luxembourg sidste år.
QuilteQuinderne kan i år fejre 30-års jubilæum, og det sker i Greve Borgerhus og Pensionistcenter, Greveager 9, 26.70 Greve kl. 10.00 – 16.00 begge dage.
Du kan se hjertet, hvis du kommer til vores jubilæumsudstilling, hvor ca. 100 tæpper og meget andet er udstillet,
Aktiviteter på dagen
Vi udstiller vores smukke arbejder i stuen og på 1. sal samt i Pensionistcenteret. Her er desuden en café, hvor du kan købe kaffe/te, sandwich mm.
I tombolaen i forhallen kan du købe lodder. Der er gode gevinstchancer og mange flotte præmier.
Der vil være en salgsbod, hvor du kan købe nogle af QuilteQuindernes arbejder. Overskuddet går til julemærkehjemmene.
Skulle du få lyst til at sy selv, kan du købe materialer hos CPHquilt v/Pernille Ruskjær, som har en stand i forbindelse med jubilæet.