Nyttige links

På denne side kan du finde nyttige links til en lang række forskellige emner. Følg blot linkene nedenfor for at finde frem til det du søger.

Facebookgrupper:

Electric Quilts: www.facebook.com/groups/368030303209254/
Patchwork for alle: www.facebook.com/groups/patchworkforalle/
Quiltesiden (skal søge adgang): www.facebook.com/groups/321285731216869/

Andre patchworkere:

Alice Frost www.af-tekstilbilleder.dk 
Angelika Richter http://onlyangelika.blogspot.com/
Annelise Pedersen  http://patchworkhulen.blogspot.com/
Anne Marie Johansen www.jo-hansen.dk/patchwork 
Bente Dahl www.jesnet.dk/bentedahl 
Bettina Andersen www.bettinaandersen.dk 
Birgitte Busk www.birgittebusk.dk
Bodil Gardner www.bodilgardner.dk 
Charlotte Yde www.yde.dk 
Conny Thomsen  http://www.123hjemmeside.dk/ConnyVagn/
Eva Have  https://www.facebook.com/eva.have.7
Esther Olesen 
http://patchworker-kludeklipperen.blogspot.com
Hanne Bech
www.hannesblog.dkwww.HANNESpatchwork.dk
Hanne Schrøderwww.syenlap.dkwww.puttetaepper.dkwww.kludekoner.dk
Hanne Zingler Stummannwww.zingler.dk
Helene Juul
www.helenejuul.dk
 Helle Heldgaard Jensen
 http://patchwork-oasen.blogspot.com www.patchwork-oasen.dk  
Helle Thode (tidl. Sejten)
http://atchworkstuen.wordpress.com
Jette Kammersgaard   www.flickr.com/photos/missk
Joan Eriksen www.joaneriksen.dk 
Karen Ekmann www.karenekmanns.dk 
Karin Østergaard www.karinoestergaard.dk 
Laila Mogensenwww.laila-mogensen.blogspot.comwww.symus.dkwww.baliquilt.dk
Laila Neumann http://neumannskreationer.blogspot.dk
Lene Christensen  http://lenesquilt.blogspot.dk
Lisbeth Madsen  http://lisbethmadsenhj.blogspot.dk
Lillian Tandrup Møller  www.tandrupweb.dk
Lisbeth Svenstrup www.patchwork-lisbeths-syarbejder.dk 
Maria Harritshttp://allmomasquilt.blogspot.comwww.momaquilt.com
Mary Annhttp://maryannsmagnolias.blogspot.com
Mille Kjær lLund  www.lilleklaaby.dk
Rita Mortensen  www.ritam.dk
Rita Strange Jensen  www.ritastrangejensen.dk
Rosane Mortensen  http://rosanemortensen.blogspot.com
Susanne Birk  www.sbirk.dk 
Yvonne Nielsen  www.yvonnes.dk

Udland:


American Quilters Society http://www.americanquilter.com/                                                              
Belgien www.belgiumquilt.be 
England http://www.quiltersguild.org.uk/ 
Finland www.finnquilt.fi 
Frankrig http://www.francepatchwork.com/ 
Holland http://www.quiltersgilde.nl/ 
Irland www.irishpatchwork.ie     
Island www.butasaumur.is   
Italien http://www.quiltitalia.it/ 
Luxemborg (Endnu ingen hjemmeside)
Norge www.nqf.no
AskerQuiltelaug (uden for Oslo)
Bærum Lappelag (uden for Oslo)
Nesbyen Quiltelag (Hallingdal) 
Schweiz http://www.patchquilt.ch/
Spanien www.patchworkespana.es
Sverige www.rikstacket.se   
Tyskland http://www.patchworkgilde.de/
Ungarn www.hunpatch.com
Østrig www.patchworkgilde.at 
 
Dansk/tysk Patchworkforum        
www.d-dk-patchworkforum.eu 
European Quilt Association        
http://www.e-q-a.eu/ 
European Art Quilt
http://www.quiltart.eu/

Designere:

Ricky Tims: www.rickytims.com og www.thequiltshow.com
Jean Wells Keenan en video:  www.vimeo.com/27694431
Janet Fogg – Quilt Artist and Teacher, USA: www.janetfoggquilts.com/
Bøger med fornyende designs: www.lindafranz.com
10 hollandske tekstil-kunstneres website: www.texui.nl/
Annette Claxton: www.contemporaryquilt.org.uk/annette-claxton.html
Ruth McDowell – se Madam Blå’s høns: www.ruthbmcdowell.com – vælg: Other Recent Quilts
Rita Mortensen: www.ritam.dk
Katie Pasquini Masopust: www.katiepm.com/
Alex Anderson: www.alexandersonquilts.com/
Bente Vold Clausen: www.bentevoldklausen.no
Carol Doak: www.quilt.com/Artists/CarolDoak/CarolDoak.html
Nancy Crow: www.nancycrow.com
Jan Mullen: www.stargazey.com
Judy Martin: www.judymartin.com/
Kaffe Fassett: www.kaffefassett.com/
Caryl Bryer Fallert: www.bryerpatch.com/
Charlotte Yde: www.yde.dk
Jinny Beyer: www.jinnybeyer.com
Mary Graham Design: www.marygrahamdesigns.com
Debby Kratovil: www.his.com/~queenb
Debbie Mumm: www.debbiemumm.com

IT-programmer:

Forhandler har alle Electric Quilts programmer, papirer mm.: www.baliquilt.dk
Quilt-Pro og Quilt-Pro’s Foundation Factory: Demo kan downloades: www.quiltpro.com
Quiltsoft. Program for Quiltere: www.quiltsoft.com
The Electric Quilt Company Electric Quilt & Blockbase: www.electricquilt.com

Andet:

North West Quilting Expo: www.nwquiltingexpo.com/index.html
Søg og du skal finde…:  www.kreativguiden.dk www.kreativkursus.dk
En engelsk dame bosiddende i Thailand, patchwork, broderier, kurser, rejser, inspiration: www.siripankidd.com
Stedet er et katalog over patchworkrelaterede emner: www.quilt-patchwork.de
Masser af online workshops og meget andet godt: www.quiltuniversity.com
Se teknikker i “fjernsyn”: www.quiltersnewsnetwork.com
Amishquilts: www.amishcountrylanes.com
Eileen Doughty, Stoffer med motiver: www.doughtydesigns.com/
Crazy quiltes: www.prettyimpressivestuff.com/sre/instruction.htm
6 matchende farver: http://colormatch.dk
The Quilt Index. Private og offentlige samlinger: www.quiltindex.org/
Quilt & textilkunst. Christine Kuhne: www.quiltundtextilkunst.de
Dear Jane: www.dearjane.com
The Janiac page – 103 dear Jane links: www.janiac.com
Susan C. Drudings informationer: www.quilting.about.com/
Sting index – beskrivelse af forskellige broderisting: http://inaminuteago.com/
Find butikker, guilds og shows i USA. Katalog: www.quiltlinks.com/index.htm
Antikke quilts og historie: www.bharattextile.com/quilt/index.php
‘Send en quilt’: www.pineneedles.com/QuiltCards/index.asp
ScrapQuilts en side med mange gode ideer: www.scrapquilts.com
En side med masser af links til Silkebåndsbroderi: www.silk-ribbon-embroidery.com/
Amerikansk Quilthistorie: www.historyofquilts.com/
Side med bøger om quilthistorie: www.quilt-books.com/history.shtml
Quiltchannel – Amerikansk Quilthistorie: www.quiltchannel.com/History/
Quilt History – Quiltens historie – en god side, hvis man er interesseret i ældre quilts og historien bag: www.quilthistory.com/
Womenfolk har en rigtig god hjemmeside med bl.a. historiske quilts: www.womenfolk.com
Rigtig god målskema-side. Et besøg værd inden den næste quilt skal fabrikeres!: www.geocities.com/Heartland/Acres/6986/QuiltyFacts.html
Archive of American Patchwork Quilt Designs:  www.womensearlyart.net/quilts/index.html
QuiltSkandinavia – en liste for alle med patchwork som interesse: www.quilt-design.com/qs.htm
Crazy Quilt Central – god side hvis du er til Crazy Quilts: www.geocities.com/SoHo/Lofts/6531/
‘Planet patchwork’: www.tvq.com
Nina’s quilt index – Canada: www.chebucto.ns.ca/~ae862/quilt.html
Quiltaholic – byder på en lang række links: www.quiltaholics.com/qlinks.htm
The Miningo Company har en god side med mange links og andre gode sager: www.quilting.miningco.com
Quiltgallery stiller også mange links til rådighed: www.quiltgallery.com/links.htm
Quilt Seeds: www.quiltseeds.com
Paper Panache: www.paperpanache.com